Roald Dahl Öptüm Seni

IMG_3151

Kitap 1959 yılında yayımlanmış, orjinal adı ‘’Kiss Kiss’’ ve dilimize Püren Özgören tarafından çevrilmiş. (Çeviri olduğunu unutuyor insan okurken)

Öptüm Seni, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Dev Şeftali, Matilda ve Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar kitaplarıyla tanıdığım Roald Dahl’ın, okuduğum ilk yetişkin öykü kitabıydı. Ursula gibi Dahl’da ölümsüz olmalı ve daha pek çok kitapla buluşturmalıydı bizi. Sanırım türkçeye çevrilmiş iki yetişkin kitabı var. Kendisi böyle kaç kitap yazdı bilmiyorum. Bitirdikten sonra hemen bilgisayarı açıp araştırmaya başladım. Can Yayınlarından çıkan bir diğer yetişkin kitabı ‘’Oswald Amca’’ (Sometime never: A Fable For Superman)

Öptüm Seni 11 farklı öyküden oluşuyor. Öyküler arasında her hangi bir bütünlük yok. Her yeni hikayeye geçişimde ‘’bu okuduğum favorim!’’ diyerek bitirdim kitabı. Kimi hikayeleri sohbet ortamında anlattım. Hikaye anlatmayı en az okumak kadar seviyorum bu sayede okuduğumu da unutmuyorum. Kitapta fantastik öyküler olduğu kadar son derece gerçek bizden hikayeler de vardı. Zaaflar, ilişkiler, beklentiler kısacası yaşama dair her şey büyük ustalıkla işlenmiş.

Kitapta kurgusu en çok şaşırtan öykülerden biri ‘’William ile Mary’’ fazlasıyla fantastik bir kurmaca olmasına rağmen içinde basit yaşamsal ögeler barındıran, ‘’Çektirdiğini çekmeden ölmüyor insan…’’ minvalinde vurgusu olan şahane bir öykü. Öleceği kesinleşen yaşlı ve huysuz akademisyen William akıl almaz bir teklifle karşılaşıyor. Doktor arkadaşı Landy bir süredir hayvanlar üzerinde yaptığı deneyi başarıyla tamamlıyor ve bunu artık bir insan üzerinde denemek istiyor. Bir insan beynini, o kişinin ölümünden sonra kafatasından çıkarmayı, yaşatmayı ve bağımsız bir birim olarak sınırsız bir süreyle işletmeyi sürdürebileceğinden bahsediyor. Hali hazırda ölmek üzere olan William kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünüp teklifi kabul ediyor…

Öptüm Seni (Kiss Kiss, Roald Dahl)

Yayınevi: Can Yayınları

Çeviri: Püren Özgören

279 syf

1 Comment

  1. BARIŞ ŞENOZAN says: Cevapla

    Ben de okuyacağım mutlaka … Tanıtım ve yorumlarınız içln teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın