İğneada Longoz Ormanları

IMG_8318

İğneada, Kırklareli iline bağlı bir sahil kasabası.

Denizi, gölleri, dünya genelinde nadir bulunan bir ekosisteme sahip olan longoz (subasar) ormanları ve kıyı kumullarıyla muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri.

İstanbul’a 250 km uzaklıkta. Her iki yönünde de yeşilin türlü tonunu görerek ve yer yer kasabaların arasından geçerek ulaşılan, mütemadiyen anı yavaşlatmak ve hız düşürerek gitmek isteyeceğiniz türden bir yolu var.

 

IMG_8304 2

Biz tek gece kalacak şekilde programımızı yaptığımız için sabah erken saatlerde İstanbul’dan yola çıktık. Öğleden sonra beldeye vardık ve eşyalarımızı odaya bırakıp günü kaçırmamak için oyalanmadan rehberimizle buluşup orman yürüyüşüne çıktık.

IMG_8312 2

 

Hüseyin rehber ile gitmeden kısa bir süre önce görüşmüş, konaklayacağımız, yemek yiyeceğimiz & içeceğimiz yer önerilerini almıştık. Hüseyin doğma büyüme İğneadalı. Memleketine aşık, çocuğundan bahseder gibi gözleri parlayarak anlatıyor oraları. Longoz’a gün aşırı gitmesine rağmen her defasında gördüklerinin heyecanla fotoğrafını çeken, bastığımız yerden baktığımız gökyüzüne kadar bilgisi olan rehber gibi rehber. Bizi yaklaşık 3 saatlik bir doğa yürüyüşüne çıkardı. İçime çektiğim muhteşem hava, gözümün gördükleri, kulaklarımın işittiği önemli bilgiler ve doğal seleksiyonun büyüleyiciliği karşısında kendimden geçtim, ormana karıştım…

 

IMG_8337 2

 

Longoz Nedir?

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yalnızca belirli ağaç (örneğin, dişbudak, kızılağaç, vs), bitki (örneğin, göl soğanı, su menekşesi, vs) ve kuş (örneğin, kara leylek, balıkçıl, vs) türleri bu yaşam ortamını tercih ederler.

Bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşul, bol suyun devamlı var olmasıdır. Su, getirdiği kil ve organik materyal ile bu sahaların topraklarını mineral ve organik materyal yönünden zenginleştirir. Bu sucul ormanlar yağmur ormanları gibi gürdür. Bununla birlikte, yağmur ormanları gibi sadece yağışa ve hava nemine değil, daha çok ‘taban suyu’na bağımlıdır. Bu özellikleri ile tropikal bölgelerin ‘mangrove’ ormanlarına benzer.

Longoz ormanları nadir rastlanan ekosistemlerdir. Türkiye’de İğneada (Kırklareli), Acarlar (Sakarya) ve Sarıkum’daki (Sinop) longoz ormanlarının yanı sıra, Kızılırmak Deltası’nda da (Samsun) longoz niteliğine sahip ormanların çok küçük kalıntıları kalmıştır.

Bunların dışında yeterli büyüklük ve kapalılığa sahip alüvyal-subasar orman kalmamıştır. Bu nedenle elimizde kalan son longoz ormanlarının varlıklarını sürdürmeleri çok önemlidir.

(Bu bilgi www.longozukoru.org internet sitesinden alınmıştır, Longoz’da yaşayan hayvanlar, bitkiler, göller ve destek projeleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz güncel bir kaynak)

Ağaçkakanlar, ağaçlar üzerindeki devasa mantarlar, aramda duygusal bir bağ olduğuna emin olduğum bakmaktan kendimi alamadığım Dişbudak ağacını, ormanın rengi, kokusu, ışığı ve farklı kuş türlerinin cıvıltılarıyla kulaklarımı temizlemiş, gördüğüm en güzel midye kabuklarıya ve etrafımızı kuşatan enfes yoluyla ruha şifa İğneada…

Yol arkadaşlarım Selin ve Neslimle bu ziyafeti paylaşmak da başlı başına büyük keyifti.

Rehberimiz Hüseyin’e instagram üzerinden @huseyin_cmk

Facebook/iğneadam

hesaplarından ulaşabilir, gitmeden önce birlikte yol haritası çizebilirsiniz.

IMG_8399 2

Dişbudak, yaklaşık 300 yıllık ömrü olan kökü çok derinlere inen genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunan bir ağaç türü.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın