Tertemiz Bir Pasaklılık Hikayesi; Floddertje

IMG_8184

Kirlenmek hiç bu kadar heyecanlı ve eğlenceli olmamıştı!

Hollanda çocuk edebiyatının ‘’taçsız kraliçesi’’ olarak anılan ve çocuk kitaplarının bir nevi nobel*i olan Andersen ödüllü Annie M.G Schmidt, sevilen kahramanı Floddertje’nin yarım saatten fazla temiz kalamama mücadelesini anlatırken başından geçen türlü aksilikleri oldukça traji komik biçimde ve son derece yalın, eğlenceli bir dille anlatmış.

 

IMG_8186

Kendine has ses tonu olan özel kitaplardan Floddertje. Flo ve köpeği Smeerkees’ın başından geçen absürdlükler fazlasıyla normal aynı zamanda Bade’nin deyimiyle ‘’komikli korkunç’’ :)

Çizimler, yazarın kitap yolculuğunda yoldaşı Fiep Westensorp’a ait. Bu yoldaşlık, bir tamamlanma & bütün olma hali taşıyor ve okuyucuya hediye niteliğinde bir uyum sunuluyor. Okurken hızlı geçişli şaşkınlık ve gülme ifadelerimle en az Floddertje kadar şapşal göründüğüme eminim ve bu şapşallık hali çocuk kitaplarında başıma gelen en güzel şey. Yaş aralığı belirtmek manasız bu kitap (ve bir çoğu!) için. Kitap 96 sayfa ve hikayeler konu bütünlüğü sabit kalarak 6 başlıkla birbirinden ayrılıyor. İlk basımda bir harf ve bir devam hatası mevcut sonraki baskılarda düzeleceğini umut ediyorum. (Köpük hikayesinde anne motosikletine binip alışverişe gidiyor / görsel bisiklet) Anlatımla da ilgili olduğunu özellikle vurgulayarak okul öncesi için de keyifli hale getirilebilir düşüncesindeyim.

Yazarın Kedi Kız Minus ve Gül Bebek Gemiye Biniyor (Jip İle Janneke) olarak türkçeye çevrilmiş iki kitabına rastladım. Dilerim yakın zamanda Hollanda’nın sevilen yazarı Schmidt’in diğer kitaplarını dilimizde okuyabilme imkanına erişebiliriz.

Kitap, Can Yayınları tarafından 2018 Mart ayında satışa sunulmuş. Çeviri Erhan Gürer’e ait.

 

 

Bir Cevap Yazın