Ne Seninle Ne Sensiz; Bir Çamaşır Suyu Hikayesi

IMG_0185

ÇAMAŞIR SULASAK DA MI SAKLASAK ÇAMAŞIR SULAMASAK DA MI SAKLASAK

Çocukken büyüdüğüm evde banyo ve salon arasında beyaz karo taşlı uzunca bir koridor vardı. Annem evde yokken, tek kale maçlarımıza, paten kaymamıza ve board marker’la (tahta kalemi) çizilmiş sek sek eğlencemize ev sahipliği yapardı.
Sonra annem gelir önce koridora bakar, sonra yine koridora bakar ve bakışların şekli değişmeye başladığı an ile saç tellerinin tek tek havaya kalktığı o si-n-hirli dakikalarda biz ortadan kaybolurduk. Geri döndüğümüzde tertemiz olurdu koridor. Nasıl parlardı o şekilde bilmiyorduk, bildiğimiz tek şey onun fazlasıyla asabi bir süper kahraman olduğuydu.

 

Derken şehir dışında ilk ayrı ev deneyimini yaşadığım üniversite zamanı geldi. Her şeyin kusursuz olmasını istediğim yeni evimi temizlemek için sağlam bir ekip bulmuştum. Annemle dakika dakika iletişim halinde olduğum temizlik alışverişine çıktım. “Çamaşır suyu al ama çok dikkatli ol! Ya da alma çamaşır suyu boşver, al ya da ama eldiven de al!” minvalinde zilyon tane şey sıralamıştı.
Doğadaki her şeye, uçan böceğe, kediye, giysi tozuna, parfüme vb. anında tepki veren fazlasıyla alerjik vücudum eve boca ettiğimiz kimyasallar sebebiyle temizlik günü error vermişti.
Soluduğum çamaşır suyunu saatlerce atamadım bünyeden. Aldığım her nefeste, içtiğim çayda, yediğim yemekte saatlerce eşlik etti sağolsun. O gün bugündür çamaşır suyu kullanmadım. Denemediğim alternatif yöntem yok denecek kadar azdır. En son arap sabunu ile haşır neşir olduk ancak onun da kokusu sebebiyle kendisiyle yollarımızı ayırma kararı aldık.
Özellikle banyo ve tuvalet temizliğinde içeriği çamaşır suyuna benzemeyen ancak kullanılan zeminde yarattığı etkiye benzer bir ürün arayışım sürüyor.
Vaktinin çoğunu @zamaneannesimutfakta hesabı için şahane yemekler hazırlayan @zamaneannesi İlknur’a sormak istiyorum.
O şahane yemeklerin yapıldığı mutfakta çamaşır suyu kullanıyor musun? Ya da alternatif kullandığın ürünler neler?

1 Comment

  1. Nalan demir says: Cevapla

    Merhabalar
    Maalesef çamaşır suyu özellikle tuvaletde hijyen için şart mutfakta arap sabunu elma sirkesi karbonat karışımı iyi oluyor . Umarım bir fikir olmuştur

Bir Cevap Yazın