Büyük Sihir

IMG_8178

‘’Kendi değerinizi başarılarınız ya da başarısızlıklarınızla ölçmek yerine, seçtiğiniz yola adanmışlığınızla ölçebilirsiniz’’

Elizabeth Gilbert / Büyük Sihir

IMG_8180

Tüm dünyada uzun süre çok satanlar listesinde kendine sağlam yer etmiş ‘’Ye, Dua et, Sev’’ kitabının yazarı Elizabeth Gilbert’ın türkçeye çevrilmiş son kitabı ‘’Büyük Sihir’’ geçtiğimiz yıl keyifle okuduğum, komplike anlatımdan ve -ben şu kelimeyi yazdım siz devamını getirin- gizeminden çok uzak son derece yalın bir dille ve yoğun duygularla yazılmış şahane bir yol gösterici olmuştu benim için.

Yazmak eylemi üzerine çok uzun süre kafa yorduğum ve bu anlamda ürettiğim ne var ne yoksa hiçbiriyle barışamadığım bir dönemde karşıma çıkmış ve beni yabancılaştığım hislerimle yakınlaştırıp enteresan bir bağ kurmama sebep olmuştur.

Yazar genel anlamda yaratıcılık kavramını ince ince dilimlere ayırıyor ve her bir dilimden herkesin nasiplenebileceğinden yine istisnasız herkesin kendi içinde bir yaratıcılık barındırdığından söz ediyor. Kendi yaşamından verdiği örnekler, kişilere ve olaylara bakış açısı, anlatımındaki sadelik büyüleyici.

Bir yıl sonra bugün bu kitabı yeniden gündemime getiren şey ise ‘’rasgele bir sayfa seç’’ ritüelini nedensiz bu kitapta yapmak isteyişim ve seçtiğim sayfanın şu sıra yine yeniden duymak istediğim bir kez daha farkına vardığım için beni iyi hissettiren şu bölümüdür;

Öküzünüzü Boyayın

Özetle; Yaratıcılık için ne uygun zaman, ne imkan ne de benzer şartlar gerekiyor. Yaratıcı yaşam her zaman mümkün. Zihni temizlemek birikmiş tonla çöp düşünceyi bir kenara ayırmak gerek.

Elizabeth diyor ki;

Yazar olmak isteyenlerden sık sık şunu duyuyorum: ‘’Bir fikrim var ama zaten hayata geçirilmiş olduğundan korkuyorum.”

Evet doğrudur, büyük olasılıkla zaten hayata geçirilmiştir. Çoğu şey hayata geçirildi zaten, ama sizin tarafınızdan değil.

Çoğumuzun korkusu bu. Yeni şeyler söyleme kaygısı. Oysa çokça söylenmiş bir şeyi özgün dille anlatabilmek ve anlaşılır olmak da yeterince güzel.

Başarısızlığa dair;

Başarısızlık ve eleştirinin kıymetli egomu inciteceği doğru olsa da, ulusların kaderi benim hassas egoma bağlı değil.

Öz saygınızı dışsal etkenlere bağlıyorsanız başarısız olduğunuzda kibirli davranmanız kaçınılmazdır.

Yaratıcılık tanrıları bize hiçbir şeyi açıklamakla mükellef değildir. Düş kırıklığınızı sahiplenin, onu olduğu gibi kabullenin ve yolunuza devam edin. O başarısızlığı güzelce doğrayın ve başka bir proje yakalamak için yem olarak kullanın. Bir gün hepsi size anlamlı gelebilir, daha iyi bir noktaya gelmek için neden o karmaşadan geçmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Veya hiçbir zaman anlayamazsınız.

‘’Bir şey yapmalı!’’ sorusunu sıkça tekrar edenler için kitabın yol gösterici olabileceğine inanıyorum.

Orjinal adı: Big Magic (2015)

Çeviri: Begüm Kovulmaz

Yayınevi: Doğan Egmont Yayıncılık

Büyük Sihir – Elizabeth Gilbert

 

Bir Cevap Yazın