Lipoabdominoplasti/Karın Germe Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

karin-germe

Uzun zamandır kendimi bu yazıya hazırlıyorum.Hiçbir detayı unutmamalıyım,kafalarda soru işareti kalmamalı ve bu yazıyla,ameliyat düşünenlerin zihinlerini meşgul eden bir iki sıkıntıyı çözebileyim diye diye hedef dışı bir noktaya kitlendiğim için konuyu toparlamam epey zamanımı aldı.Tecrübemi size kişisel düşüncelerim ve doktorum Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Ercan Demiray ile yaptığım röportajdan alıntılar ile paylaşacağım.

karin-germe

‘’Ameliyatımın üzerinden iki ay geçti ve hala değişimim devam ediyor.’’

Hamileliğimin son aylarında kullandığım pek çok kreme rağmen çatlaklarım oluşmaya başladı.Bu konuyla ilgili tıbbi yorum yapamayacağım ama en yakın gendaşım annemin vücudu da maalesef benimle tam olarak aynı süreçten geçmiş.

Çok net rakam hatırlamıyorum ama ortalama ‘’61’’kilo ile başladı gebelik dönemim.Doğuma 79 kilo ile girip 74 ile eve geri döndüm.Bebeğim 2 aylık olduğunda benim karnım ancak 6 aylık hamile halime dönebilmişti.

O büyüdükçe karnım küçülüyordu.

Onu  pusetinde dolaştırırken insanların tuhaf bakışlarına maruz kalıyordum.

‘’Yeni doğmuş bir bebek pusette ve anne yeniden doğurmak üzere’’ Olacak iş değildi!

Karnım küçülmeye başlıyordu fakat küçüldükçe saçma bir durum açığa çıkıyordu.

Karnım küçülmüyor sadece içi boşalıyordu.

38 beden bir etek giyebiliyordum ancak pantolonların kemer altı kısmında bir simitle geziyordum.Korse taktığımda epey düzleşiyordu karnım ancak korseden sıkılıyordum.

Derken bir türlü kendini toplayamayan göbek deliğime takıldı kafam ardından bu sorunun kaynağını araştırmaya başladım.Etrafımda onlarca anne vardı ancak hiçbiri böyle bir durumla karşılaşmamıştı.Evet doğum kilolarından kurtulamayanlar veya emzirme döneminde kilo alanlar vardı ancak göbek delikleri yerinde duruyordu ya da karın derileri benim gibi büzüşmüş vaziyette değildi.

Halk arasında poşet karın sendromu diye bilinen bu rahatsızlık;doğum sonrasında karın kaslarında açılma (diastaz),karnın genişleyip tekrar küçülmesine bağlı sarkma ve çatlak şikayetleriyle başlıyor.

Normal şartlarda karın germe ameliyatı hiç bir zaman birinci tercih değil ama eğer bu semptomlar varsa başka bir tedavi şekli yok.

Yani karnınız belki benim karın bölgeme oranla çok daha büyük olabilir ancak sporla ve sağlıklı beslenme ile fit görünüme ulaşmanız olası.Benim durumumda ise spor büyük ölçüde etki sağlayamıyor.Ayrışmış kaslarımı düzeltip onaramıyor.

Ameliyata Karar Verme Sürecim

Google’a ‘’Karın Germe Ameliyatı’’  yazıp hakkında yazılmış makaleleri okumaya başladığım an ameliyata karar vermiştim.

Tecrübe etmiş çok fazla insan bulamadım.Bir televizyon programında bu ameliyatı yaptırmış,benim deformasyonuma fazlasıyla benzerlik gösteren bir anneyi dinlemiştim.İsim-soy isimden Instagram’da kendisini bulup mesaj attım.Bana bu süreçle ilgili rahatlatacak bir şeyler söylemesini istiyordum sanırım.

Neticede son derece hızlı bir şekilde ameliyatla ilgili detaylar paylaştı.Yaşayan birinden dinlemek bir doktordan dinlemekten ve teknik bilgi almaktan daha önemli olabiliyor bazen…

Derken doktor araştırmaya başladım.Sözüne ve tecrübesine güvendiğim birinin önerisi lazımdı…

Önerilerine ve sosyal çevresine güvendiğim,Tavsiye Evi’nin kurucusu arkadaşım Renan’a açtım konuyu.

Bade’nin doktoruyla da onun sayesinde tanışmıştım ve kendisi bu hayatta en güvendiğimiz insan olmuştu.

Renan yine aile dostları olan kendi doktoru Ercan Demiray’ı önerdi ve aynı gün kendisiyle görüşmek üzere asistanından randevu aldım.Bir hafta sonraydı görüşmemiz.

Bu ameliyatı olabilecek miydim?

Doktor neler söyleyecekti?

Hemen iyileşecek miydim?

Etraftan duyduğum fiyat bilgileri gerçek miydi? Ne kadara mal olacaktı?

Bir sürü soru biriktirmiştim kafamda.

Maaile görüşmeye gittik.Ben heyecandan bir şeyleri sormayı atlayabilirim diye Osman’a sürekli brief veriyordum.

Fakat tek bir soru sormadan ayrıldım oradan.Çünkü Ercan bey hazırladığım soruların ötesinde farklı bilgilerle (ek olarak karnımda da fıtık olduğu bilgisiyle) yolcu etmişti o gün bizi.

Neydi bu bilgiler?

İkinci doğumu düşünüyor muydum?

Ameliyat meselesini bir kenara bırakalım,Bade henüz hayatımızda yokken bile ikinci çocuk konusunu zihnimde kapatmıştım.Bu sebeple çok seri bir şekilde düşünmediğimi söyledim.Bu operasyonun ardından hamile kalmanın ciddi deforme riskinden ötürü biraz sıkıntılı bir konu olduğunu ve ‘’bu şekilde hamile kalınamaz’’ gibi bir durumun olmadığını ancak sıkıntılı bir gebelik olacağı için genelde ikinci çocuk düşünen hastalarını doğum sonrası ameliyata yönlendirdiğinden söz etti.

Benim için ikinci önemli konu;

Sigara kullanıyor muydum?

Evet hem de o dönem strese bağladığım ciddi bir artışla.

Fakat bırakmam gerekiyordu.Hatta operasyon için dört hafta öncesinden sigarayı bırakmış olmak gerekiyordu.

Bunun en önemli sebebi Liposuction’la tahrip olan kan damarları diyor Ercan Demiray ve ekliyor;

‘’Ameliyat sonrası doku dolaşımını sağlıklı bir şekilde tutabilmek gerekiyor.Hatta yurt dışında ameliyat günü idrar tahlili yapılıyor ve sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde ameliyat ertelenebiliyor.’’

Evet artık tam olarak ikna olmuş durumdaydım.Bir yaz daha plajda mayom ve mayomun altından bile belli olan sarkık karnımdan şikayet etmek istemiyordum!

Hemen bir meditasyon ve sigaradan kurtulma operasyonu başlatmıştım kendi kendime.Biliyor musunuz böyle can sıkan ayrılıklarda yolculamaktan ziyade yolcu olmayı tercih ederim.Yani kapı eşiğinde bekleyip veda etmedim sigaraya onunla birlikte yola çıktım ve kısa süreliğine annemin yanına Ankara’ya gittim.Her neyse sigara kısmı bu ameliyatın yanında ufak bir detay hatta klasik yorum ‘’zorundaysan,yapıyorsun…’’

Sigarayı bırakalı 20 gün olmuştu,ameliyat gününe az bir zaman kala ben doktorumun asistanıyla ameliyat tarihi ile ilgili görüşmediğimi yani sigarayı bıraktığımı haber vermediğimi hatırladım.

Bu,hamilelik döneminde kendini dünyanın ilk ve tek hamilesi sanan yeni anne moduydu.Ameliyata karar vermiştim,sigarayı bırakmıştım ve şimdi dünya sadece benim etrafımda dönmeliydi.Çünkü delicesine konsantre olmuştum.

Doktorun yoğunluğu neydi? Benim hayal ettiğim tarih uygun muydu? Bunlar en son düşündüğüm şeylerdi.

Ve ne kadar yoğun olduğunu ancak hastası olduktan sonra anlayabildiğim Ercan bey için benim ön gördüğüm tarih uygun değildi.Çok ileri bir tarihe atılmıştım.Bu yaşadığım ilk hayal kırıklığıydı.Sigara içmeme sürem uzamıştı,sabrım azalmıştı ve konsantrasyonum yavaştan beni terk ediyordu ki telefonum çaldı,akşam saat 7 suları.

‘’Sinem hanım?

Eğer uygunsanız yarın sabah sizi ameliyata alabiliriz,bir hastanın ameliyatı iptal oldu!’’

Telefonu kapatışımı takip eden o 10 dakika içinde annemin Ankara’dan 2 saat sonra kalkacak uçak biletini almış,hızlıca çantamı hazırlamıştım!

Başlarken;

‘’Ameliyata başlarken önce karnın her tarafına içeriğinde,ameliyat sonrası ağrı yaşanmasını önlemek için ağrı kesici maddeler bulunan sıvı enjekte ediliyor.Sonra Liposuction ile yağlar alınıyor ardından karın germe operasyonu başlıyor.Eskiden karın germe ameliyatları fazlasıyla ağrılı oluyordu fakat şu an ağrısız atlatabiliyorsunuz bu süreci.’’

Karın Germe Ameliyatı iki şekilde yapılıyor;

‘’1-) Mini karın germe-Sarkma az ise-Kesi kısa oluyor,göbek deliğinin etrafında kesi olmuyor.

2-) Tam karın germe-Sarkma çok ise-Kesi uzun oluyor (benim ameliyatım)-göbek deliğinin etrafında da bir kesi oluyor.

Bütün bu karın germe işleminde aynı zamanda her tarafa liposuction yapılıyor.Bel oyuntusunu verebilmek,yanlardaki fazlalıkları alabilmek,göbek üstü yağlı dokuyu inceltebilmek için.

Bu ameliyata Lipoabdominoplasti deniyor.Bazı durumlarda ise ses dalgalarıyla çalışan Vaser isimli bir cihazla önce yağlar parçalanıyor ve ardından karın germe ameliyatı uygulanıyor,buna da Vaserabdominoplasti deniyor.Genellikle mini karın germe operasyonunda kullanılıyor.Bazen çok ciddi yağ alımı durumu söz konusu olacaksa Vaser da kullanılıyor.Vaser lazerden farklı bir cihaz.

Karın germelerde lazer kullanılamıyor çünkü kan damarlarının sağlam kalması gerekiyor (lazer damarları da yakıyor) Vaser damarları koruduğu için güvenli bir şekilde operasyon gerçekleştirilebiliyor.

Ameliyat genel anestezi ile ortalama 2-2,5 saat arası sürüyor.

Ameliyat sonrası bir korse giydiriliyor.Bu korseyi üç hafta kullanmak gerekiyor.

 

Karın bölgesindeki sarkma neden kaynaklanıyor?

Aslında pek çok sebebi var.Genetik yapıyla,derinin kolojen içeriğiyle,biyolojik yaş ile ve dokunun inceliği kalınlığıyla ilgili.

Ameliyat sonrası çatlaklardan kurtulabiliyor muyuz?

Göbek altı çatlaklar ameliyat sırasında kesiliyor fakat bunun için doku fazlalığı olması gerekiyor.

Şunu bilmek gerekiyor,bu ameliyat çatlak tedavisi değil ve çatlağın da bir tedavisi yok.Ancak renk değişikliği olan çatlaklarda örneğin koyu erguvan renkli çatlaklar varsa onlara lazer yapılabiliyor.O da renk açmak amaçlı,çatlağı tamamen kaybetmek mümkün değil.

Bu anlamda benim avantajım deri fazlalığım olduğu için göbek altı çatlaklarımın kesilmiş olması.

Ameliyat sonrası günlük hayata adaptasyon süreci

Korse çıktıktan sonra deniz&havuz serbest.Dikiş izlerinin iyileşme sürecinde renklerin koyulaşmaması ve leke bırakmaması için güneşe maruz kalmamak ve koruyucu krem kullanmak gerekiyor.

Vücut ne kadar sürede toparlıyor?

Ameliyattan bir hafta sonra dik durmaya başlıyorsunuz ardından direnler alınıyor,korse çıkıyor,bir ay sonra spora başlayabiliyorsunuz özellikle karın egzersizi yapılması,kasların güçlenmesi adına önemli.

Ameliyatın tam olarak yerine oturması 2-2,5 ayı buluyor.Yara izlerinin son halini alması ise 1 yıla yakın sürüyor.

Hastanede yatış 1 ila 2 gün arası değişiyor.Ben bel ve sırt ağrılarım sebebiyle 2 gün kaldım.Ameliyat sonrası bir süre dik durmamanız gerekiyor zaten psikolojik olarak da hemen doğrulabilecek gücü bulamıyorsunuz kendinizde.Doktorum ne olur ne olmaz diyerek ağrı kesici yazmıştı ancak kullanmama gerek kalmadı.Ameliyat sonrası tıpkı doğum sonrası gibi bol bol yürüyüş yapıyorsunuz hafif tempoda.

Kolay bir operasyon değil ancak sonrasında çok enteresan bir iyileşme dönemi yaşıyorsunuz.Her gün biraz daha iyi kalkıyorsunuz yataktan ve 1 hafta sonra araba kullanabiliyorsunuz hatta evde günlük işlerinizi yapabiliyor kıvama geliyorsunuz.Sonra aynayla barışma dönemi başlıyor.Dar elbiseler giymek keyifli hale geliyor,hepsini bir kenara bırakın böyle bir operasyon sonrası karnınızda bir poşet olmadan dimdik durabilmenin gururunu yaşıyorsunuz.

Dilediğiniz görüntüye ameliyat sonrası bile kavuşamayacağınızı düşünürken bu düşünceyi ne zaman düşünmemeye başladığınızı bile unutacak kadar seri bir şekilde iyileşiyorsunuz.

Dilerseniz ücretsiz kontrol randevusu için; 0530 24379 84 arayabilir, http://www.ercandemiray.com sitesini inceleyebilirsiniz.

Karar verin ve sabırlı olun.

Ameliyat sonrası sağlıklı beslenmeye dikkat edin ve spor yapın.

Sevgiyle…

3 Comment

  1. Aslı ilvan says: Cevapla

    Merhaba ben bursadan aslı ilvan yazınızı okuyunca bı an acaba benı mi anlatıyorsunuz dıye sasırdım,11 ay arayla ıkı dogum yaptıgım için karnım aynen anlattığınız gibi ve cok uzuluyorum,dr un adı ve teli ve nerede oldugu hakkında da bılgı verırsenız sevınırım tesekkurler

  2. İpek dogrul says: Cevapla

    Gerçekten çok açıklayıcı ve rahatlatıcı bi yazı olmuş sizi ig dede sıkı takip ediyorum benimde bi kızım var 2,5 yaşında aynı sorunu yaşıyorumPeki bu operasyonun Fiyatı nedir acaba Sinem hanım?

  3. Sevi says: Cevapla

    Gerçekten daha tatmin edici bir yazı olamazdı. Şu an tatildeyim ve herkes kaç aylık hamilesin diyor. Hem şişko hem buruşuk bir karın tüm hayatı berbatlaştırabiliyormuş. En kısa sürede doktorunuzla görüşeceğim. Çok geçmiş olsun size. Ellerinize sağlık yazı için. Sevgi’yle. Sevi

Bir Cevap Yazın