Okuyan Koala Çocuk Gelişim Ve Psikoloji Kitapları Okuyucuyla Buluşuyor

FullSizeRender

Çocuk gelişim ve psikoloji kitaplarını bünyesinde toplayan, Okuyan Us  yayınevinin yeni markası “Okuyan Koala” pek çoğumuzun kütüphanesini aydınlatmaya geliyor.

FullSizeRender

Okuyan Koala;çocuk psikoloğu Petek Halman rehberliğinde “Amerikan Psikoloji Derneği” (APA) onaylı dünyanın en çok okunan çocuk gelişim ve psikoloji kitaplarını bünyesinde barındırıyor.
Kitapların son kısmında ebeveynlere notlar kısmı var.Alışık olduğumuz türden ebeveyn azarlama uslubundan uzak eğlenceli bir anlatım dili var.Adaptasyon çalışması titizlikle yapılmış.Petek hanım kitaptaki tüm detaylarla tek tek ilgileniyor.
Masamda duran kitapları incelemeye “Kaka yaparken acıtıyor” kitabıyla başladım.Çünkü kızımın tuvalet alışkanlığını kazandığı şu son bir ayda kaka yapmak,bir matematik problemi haline gelmiş durumda.”Kaka”kelimesini duymak bile istemiyor bunun yerine tuvalet dememizi tercih ediyor.Bu anlamda kitapların fazlasıyla destek olduğunu öğreniyorum Petek hanımdan,kitabın özellikle kakanın nasıl oluştuğuna dair pek çok bilgi barındırdığını anlatıyor.
Mesela kaka tutmak şöyle bir deneyle bile anlatılabilir çocuklara diye ekliyor;
Bir poşetin içine hamur koyup ucunu deliyor,poşeti sıkarak hamuru o delikten çıkartmaya çalışıyorsunuz.Öte yandan aynı işlemi ıslattığınız bir hamurla yaparak ilk denemenize oranla hamurun nasıl kolayca poşetten çıktığını ve bunun nedenlerini anlatıyorsunuz.Bunu deneyeceğim.En azından kakanın tutarak içeride kuruduğunu bu sebepten zorlandığını ve bu eylemden uzak durmaya çalışmasının onun sağlığına nasıl zarar vereceğini anlatmak adına güzel bir yöntem.
Bunun dışında uykuya dalma problemini çözen “Uyumak İsteyen Tavşan”,birbirini şikayet edip duran domuzcukların hikayesini anlatan “Öğretmenim Jonathan Kağıdımı Yırttı” ve “Annie’nin Planı” serinin ilk 4 kitabı.Mayıs ayında raflarda yerini alması öngörülüyor.
Serinin kalan kitaplarından başlıca dikkatimi çeken ve heyecanla beklediğim kitaplardan bazıları;
*Anda kalabilme
*Kazanma ve Kaybetme
*Zorbalık
*Mükemmeliyetçilik,başarı takıntısı
Ve daha niceleri.
Uyumak İsteyen Tavşan kitabında bu zamana kadar çocuk kitaplarında görmediğim bir detaya rastlıyorum.
Kitabın ön sözü niyetine “Okura Talimatlar” kısmı var.Burada koyu renkle yazılmış kelime veya cümleyi vurgulamanız,italik olan kısımda sessiz ve sakince okumanınız gerektiği gibi şahane bilgiler var.
Güncel haberler için Okuyan Koala instagram adresini takip edebilirsiniz;

https://www.instagram.com/okuyankoalam/

 

 

Kaka Yaparken Acıtıyor

Bir Cevap Yazın