Uykudan Önce – Küçük Vak Vak Uyku Zamanı

maxresdefault-1

Bu gece uykudan önce,Pearson Yayınları’nın 2+ yaş için kurgulanmış neşeli serisi Küçük Vak Vak Uyku Zamanı’nı okudum.
Kitap 5 kardeşin gece yuvalarına dönüş yolunda uyuklar halde yürümeleriyle başlıyor.Anne ördek yuvalarına geldiklerinde yavrularını yamacına topluyor ve hepsine ‘’tatlı rüyalar’’ diliyor.Ancak içlerinden bir kaç tanesi tam uykuya dalacakken karanlıkta beliren iki yuvarlak ışık topu görüyor ve göze benzetiyorlar o an ağız birliği yapmışcasına ‘Canavaaaaar’’ diye bağırmaya başlıyorlar.Anne ördek gördükleri ışık toplarının bir canavar değil onlara iyi geceler dilemek isteyen ateş böcekleri olduğunu söylüyor.İkna olanlar uykuya geçiyor kalanlar ise hala etrafı kollamaya devam ediyor.Sonrasında duyulan sesler,karartılar anne ördeğin her defasında ‘’iyi geceler’’ dilemek isteyen arkadaşları olduğunu anlatmasıyla sona eriyor,biri dışında!
Hala uyuyamayan Küçük Vak Vak,’’Gece neden bu kadar karanlık?’’ diye soruyor annesine;
‘’Gece bu kadar karanlık olmasaydı yıldızlar böyle parlayamazdı.Karanlık gecede yalnız hissedersen kendini,sana göz kırpan yıldızlara sen de kırp gözlerini kim bilir belki uyku arkadaşların olurlar’’ diyor anne ördek ve birlikte uykuya dalıyorlar.

Bade’nin okuma geçmişine şöyle bir göz gezdirecek olursam baştan sona kadar ilgiyle dinlediği ve merakla sonunu beklediği ilk kitap oldu ‘’Uyku Zamanı’’.
Hep birlikte bir battaniyenin altında yan yana dizilmiş ördeklerin uyku öncesi sohbetleri yaz tatillerinde gittiğimiz anane evinde kuzenlerle çevirdiğimiz geyikleri hatırlattı! İşin en güzel tarafı da kalabalıkta uyumanın verdiği keyif…

Kitabı kaldırdık,ışığı kapattık ve Bade’ye tıpkı anne ördek gibi ‘’Haydi bakalım kapat gözlerini ve tatlı rüyalara dal’’dedim.Hemen ‘’Onların anneleri gibi dimi anne!’’ dedi :)
Sonrasında sırtını döndü ve bana uyuduğunu hissettirecek bir zaman dilimi geçtikten sonra yanından ayrılacağım esnada;
‘’Anne! Canavar geliyo galiba!’’dedi.
Eveeet neyseki yanıtım hazırdı,malum kitapta anne ne diyordu?
Onlar canavar değil.Size iyi geceler dilemek isteyen ateş böcekleri.
Bende ‘’Onlar canavar değil,sana iyi geceler dilemek isteyen rüzgarın sesi’’ dedim.
Anne ördek gibi naif olmadı hatta biraz gerildik diyebilirim.
‘’Rüzgar mı?’’ ‘’Canavar rüzgar mı?’’ diye sordu.
Bunu ve canavarı anlatmak toplamda yarım saatimi aldı.En son yarı kapalı gözlerle ‘’Anne öyle bir şey yok diyosun sen di mi?’’ diye sordu ve uyudu.
Bu konuda çalışmadığım yerden çıktı soru evet!
Canavar durumları hassas.Bir sonraki okumada ordan canavarı atıp başka bir şey koymayı düşünüyorum.En azından uyku öncesi (:
instagram #badeninkütüphanesinden

Bir Cevap Yazın